Britský velvyslanec v Číně věnoval začátkem 19. století oolong mladé královně Viktorii. Byla unešená kombinací nezvyklého aroma i chuti, stejně jako osobitým vzhledem čajových lístků. Žádný podobný čaj nebyl do té doby v Británii znám. Také proto pojmenovala tento čaj „kráska východu“.
Polozelené čaje k nám přichází nejčastěji z Číny a to převážně z provincie Fujian, kde také vznikly. Výroba se nicméně rozšířila i do dalších regionů. Po celém světě jsou dnes velmi populární skvělé tchajwanské oolongy Dong Ding nebo Dong Ti. Jeden z nejslavnějších čínských oolongů je však bezpochyby železná bohyně milosrdenství čili Tie Guan Yin. „Tie“ znamená železo a odkazuje na sytost barvy, „Guanyin“ je čínská podoba původně indického bódhisattvy soucitu, tedy budhisty odkládající nirvánu proto, aby mohl pomáhat druhým na jejich cestě k osvícení. Železná bohyně milosrdenství tak má jeden z nejpoetičtějších názvů, který provází čajomilce na cestě života.
Polozelený čaj – jak napovídá samotný název – kombinuje vlastnosti zelených a černých čajů. Oolongy vynikají jak vůní, tak chutí i barvou. Záznamy o vývoji zpracování tohoto druhu čaje sahají do 14. století a proto nabízí širokou škálu variant.
Jako u každého jiného čaje, se začíná přirozeně vypěstováním rostliny a sklizní. Sklízí se nižší, střední, vyšší a další kvalitativní třídy, podle kterých pak výsledný produkt dostane jakési označení, za svým vlastním jménem (například: Superior, King, A, ‘AAA’, a podobně …). Těchto kvalitativních tříd a typů je mnoho, proto se jimi budeme zabývat v jiném článku a nyní se zaměříme spíše na postupy výroby čaje Oolong.
Nejznámější čaje typu Oolong, pochází především z Taiwanu (Taiwan je často označován jako Formosa a produkuje ty nejkvalitnější Oolongy na světě). Oolongy (a především ty Taiwanské) jsou označovány jako čaje císařské, je to dáno ideálními podmínkami pro pěstování čajovníků. Co se chuti těchto čajů týká, tak bývá velmi rozmanitá a pestrá, výběr je opravdu bohatý, naleznete zde čaje s chutí ovocnou, květinovou, praženou nebo netradiční mléčnou a bylinkovou.
Abychom nespekulovali a neuváděli nějakou zavádějící reklamu, je třeba připomenout, že Oolong (a jakýkoliv jiný čaj) není přímo určený pro hubnutí a ani po vypití X litrů tohoto nápoje denně po X týdnů skutečně nezhubnete, v nejhorším případě budete velmi podvyživeni, pokud budete pít jen čaj a nejíst k tomu.