Oolong čaje > Co je to Oolong > Co je to oolong

Co je to oolong

Seznámení s oolongem

Oolong z čínského wu-long znamená „černý drak“ a jeho chuť odpovídá smělosti svého názvu. Kategorie oolongů je nejčastěji nepochopeným druhem čaje proto je celkově špatně přijímaná. Čajomilec se tím připravuje o jedno z největších dobrodružství v říši čajů. Přitom jde jen o základní seznámení s tímto svébytným nápojem a můžete si začít vychutnávat ty nejpestřejší rozdíly, které polozelené čaje nabízí…

Více informací »


Jak se vyrábí oolong

Výroba čaje oolong podléhá 7 základním krokům, z nichž každý dodá budoucímu oolongu svébytnou chuťovou, barevnou či aromatickou charakteristiku.

Více informací »


Historie čaje oolong

Britský velvyslanec v Číně věnoval začátkem 19. století oolong mladé královně Viktorii. Byla unešená kombinací nezvyklého aroma i chuti, stejně jako osobitým vzhledem čajových lístků. Žádný podobný čaj nebyl do té doby v Británii znám. Také proto pojmenovala tento čaj „kráska východu“.

Více informací »


Legenda o vzniku čaje oolong

Každá historie má svoje legendy a stejně je tomu i u čaje oolong. Traduje se, že během dynastie Čching (1644-1911) žil v provincii Fujian chlapík, který se zabýval výrobou čaje. Jednoho dne, zrovna uprostřed sběru čajových lístků, uviděl jelena a rozhodl se ho pronásledovat…

Více informací »


Dělení oolongů

Odlišnosti mezi druhy oolongů vyplývají jak z lokality, ve které se pěstují, tak z kultivaru samotných čajovníků. V neposlední řadě jde o stupeň oxidace, který se může pohybovat od 8% do 85% právě v závislosti na odrůdě. Z toho vyplývají základní pravidla dělení oolongů.

Více informací »