Oolong čaje > Co je to Oolong > Archív > Seznámení s oolongem

Seznámení s oolongem

Oolong z čínského wu-long znamená „černý drak“ a jeho chuť odpovídá smělosti svého názvu. Kategorie oolongů je nejčastěji nepochopeným druhem čaje proto, je celkově špatně přijímaná. Čajomilec se tím připravuje o jedno z největších dobrodružství v říši čajů. Přitom jde jen o základní seznámení s tímto svébytným nápojem a můžete si začít vychutnávat ty nejpestřejší rozdíly, které polozelené čaje nabízí…

Všechny druhy čaje sice pochází z rostliny čajovníku čínského Camellia sinensis, ale čajový průmysl dneška zná tři varianty této rostliny: čínskou, assámskou a indonéskou, které se od sebe liší velikostí a zabarvením lístků i samotným vzrůstem stromku (od tří do třiceti metrů). Pro účely pěstování čajovníků ke každoročním sklizním se však zaštipují do přibližně stejné výšky asi jednoho metru.

Rozlišování čajů závisí na způsobu zpracování, tj. co se s lístky čajovníku stane po jejich utržení. To ovlivní výslednou chuť, aroma i vzhled různých druhů čajů. Pro jednoduché rozlišení vezměme příklad základního dělení: sběrač čaje utrhne lístky z keře čajovníku čínského. V případě opravdu kvalitních čajů jde jen o první dva lístky s pupenem z každé větvičky. V Číně se tomu poeticky říká „dva lístky a jedno srdíčko“. Po utržení v nich začíná proces oxidace, který lze velmi zjednodušeně shrnout do následujícího přehledu:

- oxidace se ihned ukončí (pražením či napařováním) a nasbírané čajové lístky se následně dosuší

- čerstvé lístky čaje se nechají plně zoxidovat, ztmavnou a nechají se usušit

- proces oxidace se ukončí v momentě, kdy okraje sušených lístků zčervenají

Oolong je anglikanizovaná verze čínského wu-long, z jehož lístků vzniká čaj typický plnou chutí. Proto se sbírané lístky čajovníku určeného pro přípravu tohoto nápoje sbírají v přesném okamžiku plné zralosti a musí být následně velmi rychle zpracovány. Zatímco lístky čajovníku určeného k výrobě zeleného čaje se nechávají zavadnout, čajové lístky vyhrazené pro oolongy se umístí nejdřív na přímé slunce. Následně se potřásají v trubicových bambusových koších, či válcích, ve kterých proudí vzduch – tím dojde k poškození jejich okrajů, tedy k rozrušení jemné buněčné membrány, což urychlí nastupující oxidační proces. List na okraji zoxiduje, kdežto zbytek lístku zůstane neporušený. Jakmile okraje listů změní barvu (zčervenají) a začnou v této fázi výroby vonět po orchidejích, je oxidační proces budoucích oolongů ukončen sušením a to za vyšších teplot, než u zelených čajů. Vyrobený oolong obsahuje díky tomuto procesu méně vody a proto má i vyšší trvanlivost.